Πρόβλημα με την προσομείωση !

Πρόβλημα με την προσομείωση !

by ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΚΑΛΑΜΠΟΥΚΑ -
Number of replies: 10
Έχω διαβάσει όλες τις ερωτήσεις των επιμορφούμενων για το πρόβλημα της προσομείωσης. Έκανα  ξανά και ξανά και ξανά όλες τις απαραίτητες ενέργειες για να λειτουργήσει.
α) Κατάργηση των εφαρμογών
β) Επανεκκίνηση του υπολογιστή (μήπως και αυτό φταίει!)
β) Εγκατάσταση της python από το microsoft store
γ) Εγκατάσταση των εφαρμογών από την αρχή καθώς και την ανανεωμένη έκδοση του fossbot.
δ) Οι εντολές που μας ανέφερε ο κ. Χρόνης , τρέχουν η 1 εκ των δύο. Χωρίς να υπάρχει απάντηση σε κάποιο post  που ρωτήθηκε γιατί δεν τρέχει η δεύτερη εντολή!  Καθώς και τι θα έπρεπε να περιμένουμε μετά την εκτέλεση των δύο εντολών.

Δυστυχώς δεν κουνήθηκε το ρομποτάκι, ενω ο κώδικας έτρεχε μία χαρά.

Στο φόρουμ θα χρειαζόταν μία απάντηση με τη σειρά που χρειάζονται να γίνουν οι ενέργειες. Μήπως  η σειρά με την οποία εκτελούνται οι εντολές παίζουν κάποιο ρόλο;

Ευχαριστώ.




In reply to ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΚΑΛΑΜΠΟΥΚΑ

Απάντ: Πρόβλημα με την προσομείωση !

by ΗΛΙΑΣ ΜΑΡΓΑΡΙΤΙΔΗΣ -
Καλησπέρα, χωρίς να σημαίνει ότι εγγυημένα αποτελεί λύση. Πριν δημοσιεύσει ο κος Χρόνης την έκδοση 0.4 του Fossbot Simulator, είχα το ίδιο πρόβλημα με εσάς. Η 2η εντολή που είχε δώσει δεν εκτελούνταν. Έτσι μετά την πρώτη εντολή εκτέλεσα τα βήματα 3 και 4 που δίνονται στον παρακάτω σύνδεσμο που δίνω.
https://www.easeus.com/data-recovery/python-setup-py-egg-info-failed-with-error-code-1.html#3
Αφού υλοποίησα με επιτυχία τα βήματα αυτά, μετά η εντολή του κου Χρόνη εκτελέστηκε. Θεωρητικά όμως αν κατεβάσετε την έκδοση 0.4 του Simulator θα πρέπει να δουλεύουν όλα. Λέω θεωρητικά, γιατί μερικές φορές ένα πρόβλημα που εμφανίζεται σε έναν υπολογιστή και αφορά ένα πρόγραμμα, οφείλεται σε κάποια πολύ συγκεκριμένη ρύθμιση που έχει ή δεν έχει ο υπολογιστής αυτός και εμείς προσπαθούμε να καταλάβουμε για να σας βοηθήσουμε.
In reply to ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΚΑΛΑΜΠΟΥΚΑ

Re: Πρόβλημα με την προσομείωση !

by Sofoklis Kleovoulou -
παρομοιως. και εγω ανιμετωπιζω το ιδιο προβλημα. απλα κανω τις εργασιες παρακολουθώντας τα βιντεο και εχει ο θεος
In reply to ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΚΑΛΑΜΠΟΥΚΑ

Απάντ: Πρόβλημα με την προσομείωση !

by Ηλίας Οικονομάκος -
ΔΕΝ θέλει να κινηθεί....
δοκίμασα αυτό: pip install python-socketio και τα λάθη στο παράθυρο του κελύφους του fossbot simulator μειώθηκαν αλλά εξακολουθεί να μην θέλει να τρέξει.
εγκατέστησα την python3.10 από το microsoft store
δοκίμασα google chrome... δοκίμασα ....δοκίμασα.....με βάση τα γραφόμενα στο φόρουμ....
το αποτέλεσμα είναι το ίδιο ΔΕΝ θέλει να κινηθεί...
το μόνο που μου απομένει είναι να τα απεγκαταστήσω όλα οσα έχουν σχέση με το fossbot και το coppelia και φτου από την αρχή για πολλοστή φορά...το άλλο Σ/Κ....εν τω μεταξύ οι εργασίες τρέχουν...ευελπιστώ σε κάποια παράταση εάν και εφόσον θελήσει να ΚΟΥΝΗΘΕΙ.....
Κατι σε Ubuntu υπάρχει?
In reply to Ηλίας Οικονομάκος

Απάντ: Πρόβλημα με την προσομείωση !

by Χαράλαμπος Νικολόπουλος -
Καλησπέρα σε όλους! Δεν ξέρω αν θα βοηθήσω, αλλά επειδή και εγώ αντιμετώπισα προβλήματα με το fossbot, ας ανεβάσω πως επιλύθηκε σε μένα (μήπως και δουλέψει σε κάποιον άλλο):
1. Εγκατάσταση του Coppelia
2. Εγκατάσταση του FossBot Blockly v0.4 beta
Αποτέλεσμα: ΔΕΝ κινείται το ρομπότ
3. Απεγκατάσταση του FossBot Blockly v0.4 beta ( παρατήρηση: σε αυτή την εγκατάσταση είδα να κατεβαίνει η python)
4. Εγκατάσταση του FossBot Blockly v0.4 beta ΞΑΝΑ
Αποτέλεσμα : κινείται το ρομπότ
In reply to Χαράλαμπος Νικολόπουλος

Re: Απάντ: Πρόβλημα με την προσομείωση !

by ΓΛΥΚΕΡΙΑ ΡΙΖΟΥ -
Έκανα ακριβώς το ίδιο και δούλεψε.
Ευχαριστώ πολύ!
In reply to Χαράλαμπος Νικολόπουλος

Re: Απάντ: Πρόβλημα με την προσομείωση !

by ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΚΑΡΑΚΑΣΙΔΗΣ -
Χαράλαμπε σε ευχαριστώ πολύ. Αυτή ήταν η κρίσιμη πληροφορία.
Και ναι, επιτέλους το είδα να κινείται!!!!!
Τόσο απλό.
Πληροφορίες για άλλους που ακόμα έχουν πρόβλημα.
Windows 11, όχι από πριν εγκατεστημένη την python.
Έκανα τα 2 προηγούμενα βήματα (στο 2 μου κατέβασε την python), μετά έτρεξα την εντολή pip install fossbot-lib, μετά τα προηγούμενα βήματα 3 και 4 (στο 4 μου κατέβασε και κάποια άλλα για την python, και μάλιστα 2 φορές (την δεύτερη διαφορετικά πράγματα από την πρώτη),
γιατί την πρώτη φορά ξέχασα να κλείσω την καρτέλα του fossbot στο chrome και δεν έγινε η εγκατάσταση).
In reply to ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΚΑΡΑΚΑΣΙΔΗΣ

Απάντ: Re: Απάντ: Πρόβλημα με την προσομείωση !

by Ηλίας Οικονομάκος -
Επιτέλους!!!!
Αποφάσισε να κινηθεί!!!!
Περιγράφω τη διαδικασία - Αφορά κυρίως Win11
1) απεγκατάσταση οτι python υπάρχει εγκατεστημένη - εάν υπάρχει
2) εγκατάσταση coppelia
3) εγκατάσταση fossbot simulator 0.4 - εγκαθιστά python
4) pip install fossbot-lib
5) απεγκατάσταση fossbot simulator 0.4
6) Εγκατάσταση fossbot simulator 0.4 - 2η φορά - εγκαθιστά και άλλα πακέτα της python
7) εκτέλεση coppelia
8) εκτέλεση fossbot simulator 0.4 - ΣΑΝ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ (με δεξί κλικ στο εικονίδιο του fossbot simulator)
9) τα υπόλοιπα κατά τα γνωστά.....
 
Να μην αναφέρω το χρόνο διαβάσματος των Post και των δοκιμών!!!
Ευχαριστώ τους συναδέλφους που βοήθησαν - που και αυτοί με τη σειρά τους δοκίμασαν και κυρίως μοιράστηκαν την εμπειρία τους!!!
Παράταση για τις χαμένες δραστηριότητες? 
Κάτι σε Ubuntu υπάρχει?
In reply to Ηλίας Οικονομάκος

Re: Απάντ: Re: Απάντ: Πρόβλημα με την προσομείωση !

by E2M ΤΕΡΖΟΠΟΥΛΟΥ -

Σε ευχαριστούμε πολύ για τις αναλυτικές οδηγίες και την διάθεση προσφοράς στην ομάδα.
Νομίζω ότι πρέπει να δοθεί παράταση στην υποβολή  των εργασιών και θερμή παράκληση στους διαχειριστές και επιμορφωτές σεμιναρίων που απευθύνονται σε ενήλικες, να ακολουθούν τις αρχές της εκπαίδευσης ενηλίκων και να μην έχουν ασφυκτικά ορισμένες προθεσμίες. Οι δραστηριότητες να είναι ανοικτές σε όλη την διάρκεια των σεμιναρίων, ώστε να τις ολοκληρώσει ένας εργαζόμενος ενήλικας με οικογένεια και υποχρεώσεις, στον δικό του χρόνο και με τον δικό του ρυθμό, χωρίς άγχος και ψυχαναγκασμό. Ειδικά τώρα την εποχή του covid, της γρίπης και της έξαρσης των ιώσεων δεν γνωρίζει κανείς την διαθέσιμότητά του σε χρόνο και  πνευματική ετοιμότητα σε αυστηρά προσδιορισμένο χρόνο.

Ευχαριστώ,

ευελπιστώ κάποτε να αλλάξει ο τρόπος αντιμετώπισης των ενηλίκων εκπαιδευόμενων. 

In reply to ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΚΑΡΑΚΑΣΙΔΗΣ

Re: Απάντ: Πρόβλημα με την προσομείωση !

by ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΚΑΡΑΚΑΣΙΔΗΣ -
Γράφω και την χθεσινή μου εμπειρία στον δεύτερο υπολογιστή μου (win 10, από πριν εγκατεστημένη η python 5).
Έκανα ότι περιγράφω παραπάνω (απεγκατέστησα αρχικά την python), αλλά δεν δούλεψε. Τελικά μετά απο 3-4 εγκαταστ-απεγκαταστήσεις του fossbot (κολλούσε στην εγκατάσταση του pygame) όλα καλά. Όμως τώρα δεν δουλεύει καλά όπως πριν το περιβάλλον προγραμματισμού. Όταν δημιουργώ νέο πρόγραμμα, δεν το δημιουργεί και πρέπει να ανανεώσω την σελίδα για να το δημιουργήσει. Και εμφανίζει εντολές από κάποιο προηγούμενο πρόγραμμα που είχα γράψει. Μικρό το κακό βέβαια.
In reply to ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΚΑΡΑΚΑΣΙΔΗΣ

Re: Απάντ: Πρόβλημα με την προσομείωση !

by E2M ΤΕΡΖΟΠΟΥΛΟΥ -
Και σε μέν
α το ίδιο. Μικρό το κακό.