ΡΥΘΜΙΣΗ ΤΟΥ FOSSBOT

ΡΥΘΜΙΣΗ ΤΟΥ FOSSBOT

by Παρασκευή Τζαλαλη -
Number of replies: 5
Καλησπέρα σας. Θα μπορούσε κάποιος από τους επιμορφωτές να με βοηθήσει ώστε να ρυθμίσω το ρομποτάκι έτσι ώστε να κινείται πάνω στα τετράγωνα και να μην ξεφεύγει; Δυσκολεύομαι με αυτό το πρόβλημα να ολοκληρώσω την 2η δραστηριότητα με τους αριθμούς, καθώς το ρομποτάκι "λοξοδρομεί".
In reply to Παρασκευή Τζαλαλη

Απάντ: ΡΥΘΜΙΣΗ ΤΟΥ FOSSBOT

by Διονυσια Μαρία Μαλιαρίτση -

Καλησπέρα. Δεν είμαι επιμορφώτρια. Δίπλα από το κουμπί εκίνησης στα αριστερά υπάρχει η επιλογή newton . Αν το επιλέξεις το ρομποτάκι θα κινηθεί ευθεία. Καλό βράδυ

In reply to Διονυσια Μαρία Μαλιαρίτση

Re: Απάντ: ΡΥΘΜΙΣΗ ΤΟΥ FOSSBOT

by Παρασκευή Τζαλαλη -

Το δοκίμασα και αυτό και δυστυχώς έχω το ίδιο πρόβλημα. Σ' ευχαριστώ πολύ πάντως. Καλό βράδυ 

In reply to Παρασκευή Τζαλαλη

Re: Απάντ: ΡΥΘΜΙΣΗ ΤΟΥ FOSSBOT

by ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ ΑΝΔΡΕΑΔΗ -
Καλημέρα. Από τη δική μου εμπειρία: αφού την περασμένη Παρασκευή απεγκατέστησα για πολλοστή φορά τα προγράμματα από το laptop (συμπεριλαμβανομένου και του Python), γιατί εν τω μεταξύ τις πρώτες εργασίες τις είχαμε ολοκληρώσει με την συνάδελφο στον υπολογιστή του σχολείου, τα εγκατέστησα όλα εκ νέου Κυριακή πρωί. Ανοίγοντας το fossbot και πριν επιλέξω το νηπιαγωγείο, είδα ενεργοποιημένο για πρώτη φορά, το κάθετο πράσινο βελάκι του download και το κατέβασα κι αυτό! Δεν ξέρω αν είναι αυτό που βοήθησε, πάντως οι ασκήσεις βγήκαν με την πρώτη. Με Newton πάντα....
In reply to ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ ΑΝΔΡΕΑΔΗ

Re: Απάντ: ΡΥΘΜΙΣΗ ΤΟΥ FOSSBOT

by Παρασκευή Τζαλαλη -

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. Μάλλον θα το ξαναεγκαταστήσω κι εγώ μπας και δουλέψει φυσιολογικά!

In reply to Παρασκευή Τζαλαλη

Re: ΡΥΘΜΙΣΗ ΤΟΥ FOSSBOT

by Γρηγορία Θεοδωρίδου -

Για να μην αποκλείνει το ρομποτάκι από την πορεία του επιλέξτε δίπλα από το κουμπί του start simulation (κουμπί τύπου play), το βελάκι και από το παράθυρο που ανοίγει επιλέξτε αντί για το  Βullet το Newton.