fossbot sim σε linux?

fossbot sim σε linux?

by Χρυσόστομος Καβούνης -
Number of replies: 9

Καλημέρα!!! Τρέχω linux mint 21( βασίζεται σε ubuntu 22.04) και έχω κατεβάσει το coppelia_sim που τρέχει κανονικά. Κατέβασα και το συμπιεσμένο foosbot_sim αλλά δεν βρίσκω κάποιο εκτελέσιμο μέσα...υπάρχει τρόπος να τρέξει ή πρέπει να τρέξω το .exe σε προσομοιωτή(wine);

In reply to Χρυσόστομος Καβούνης

Re: fossbot sim σε linux?

by Χρυσόστομος Καβούνης -
Δυστυχώς δεν μπορώ να τρέξω στο σύστημά μου το fossbot simulator οπότε δεν μπορώ να παρακολουθήσω το μάθημα....παρακαλώ να με διαγράψετε και να πάρει κάποιος άλλος τη θέση μου...
In reply to Χρυσόστομος Καβούνης

Re: fossbot sim σε linux?

by Χρυσόστομος Καβούνης -
χμμ....όχι ακόμα θα δοκιμάσω κάτι τελευταίο...
In reply to Χρυσόστομος Καβούνης

Απάντ: Re: fossbot sim σε linux?

by ΗΛΙΑΣ ΜΑΡΓΑΡΙΤΙΔΗΣ -
Καλησπέρα με αφορμή το μήνυμα σου, θα ήθελα και όσοι άλλοι έχουν επιχειρήσει να δοκιμάσουν την εγκατάσταση ή και τη λειτουργία του προσομοιωτή και αντιμετώπισαν πρόβλημα να μου το πούνε ώστε και εγώ με την σειρά μου να απευθυνθώ στους υπεύθυνους του προγράμματος για να λύσουμε τα ζητήματα εφόσον είναι εφικτό πριν φτάσουμε στη σχετική ενότητα. Οφείλω να ομολογήσω ότι και εγώ έχω πρόβλημα με τον fossbot simulator. Απλά καλό θα ήταν να συγκεντρώσουμε όλα τα προβλήματα και να απευθύνω ένα ερώτημα με όλα τα σχετικά ζητήματα. Αν θέλετε σε αυτό εδώ το θέμα να συγκεντρωθούν όλα τα σχετικά προβλήματα μέχρι και την Τετάρτη για να απευθύνω το σχετικό ερώτημα. Όταν εκτελούμε τον fossbot simulator εκτός από την σχετική καρτέλα στον φυλλομετρητή διαδικτύου ανοίγει και ένα παράθυρο σε "γραμμή εντολών". Εκεί πιθανά εμφανίζεται κάποιο μήνυμα που σχετίζεται με την μη σωστή λειτουργία. πχ στον δικό μου εμφανίζεται ανάμεσα στα άλλα το παρακάτω μήνυμα: " File "C:\Users\ΗΛΙΑΣ\AppData\Local\Programs\FossBot Simulator\data\projects\4\4.py", line 5, in from fossbot_lib.parameters_parser.parser import load_parameters
ModuleNotFoundError: No module named 'fossbot_lib'" που καταλαβαίνω ότι λείπει κάποιο αρχείο βιβλιοθήκης που χρειάζεται ο προσομοιωτής. Αν μπορούσατε να μεταφέρετε τα αντίστοιχα μηνύματα που βγάζει σε όσους έχουν πρόβλημα ίσως θα μπορούσαμε να τα αντιμετωπίσουμε.
In reply to ΗΛΙΑΣ ΜΑΡΓΑΡΙΤΙΔΗΣ

Re: Απάντ: Re: fossbot sim σε linux?

by Χρυσόστομος Καβούνης -
Καλησπέρα!!! Ναι μάλλον έχετε δίκιο για το fossbot_lib. Εμένα το θέμα είναι διαφορετικό....κατέβασα τον πηγιαίο κώδικα , τον αποσυμπίεσα, αλλά δε βρήκα μέσα κάποιο εκτελέσιμο αρχείο, ούτε οδηγίες για να χτίσω το εκτελέσιμο για linux ενδεχομένως. Έτρεξα το εκτελέσιμο για windows σε κάποιον προσομοιωτή, έβαλε τις εξαρτήσεις , το εγκατέστησε αλλά δεν έτρεχε. Αύριο θα βάλω τα windows 10 σε εικονική μηχανή και θα δω αν τα καταφέρω να τρέξει έτσι...κανένα πρόβλημα να συγκεντρωθούν εδώ τα θέματα, καλύτερα να είναι μαζεμένα παρά να έχουν ανοίξει πολλά νήματα.
In reply to Χρυσόστομος Καβούνης

Re: Απάντ: Re: fossbot sim σε linux?

by Κωνσταντίνος Ανδρεδάκης -
Καλησπέρα! Έχω τα Wndows 11. Στην καρτέλα εντολών μεταξύ άλλων βγάζει και τα παρακάτω:
The WebSocket transport is not available. Install simple-WebSocket for improved performance.
The WebSocket transport is not available, you must install a WebSocket server that is compatible with your async mode to enable it. See the documentation for details (Further occurrences of this error will be logged with level INFO).
Πρέπει να κάνω κάτι;
In reply to Χρυσόστομος Καβούνης

Re: fossbot sim σε linux?

by Χρήστος Χρόνης -
Καλησπέρα, προτεραιότητα δόθηκε στην έκδοση για Windows μιας και αποτελεί το μεγαλύτερο μερίδιο χρηστών. Αλλά παρόλα αυτά έχουμε δημιουργήσει μια έκδοση για Linux η οποία είναι έτοιμη αλλά δεν την έχουμε δημοσιεύσει ακόμα καθώς η εγκατάστασή της είναι πολύπλοκή για αρκετούς. Επίσης λόγω περιορισμού στα άτομα σε περίπτωση προβλημάτων θα καθυστερεί η επίλυση τους. Αν παρόλα αυτά επιθυμείτε να την δοκιμάσετε ή γενικότερα αν υπάρχουν και άλλοι χρήστες που θέλουν, θα μπορούσαμε μέχρι την Δευτέρα να την δημοσιεύσουμε με κάποιες οδηγίες και να δημιουργήσουμε ένα νέο topic ώστε να δημοσιεύουμε εκεί οτιδήποτε προκύπτει για την έκδοση Linux.
In reply to Χρήστος Χρόνης

Re: fossbot sim σε linux?

by Χρυσόστομος Καβούνης -
Γειά σας!!! Θα ήθελα να δοκιμάσω την έκδοση για linux αν είναι εύκολο...τώρα τρέχω τα windows σε virtual box και εκεί κάνω τη δουλειά. Οκ απλά όλα πάνε πολύ αργά...