Παιχνίδι με χρώματα

Παιχνίδι με χρώματα

by Βασιλική Κολούτσου -
Number of replies: 29

Καλησπέρα και καλή χρονιά σεόλους. Δεν ξέρω αν έχει προσπαθήσει κάποιος αυτή την ενότητα, εγώ προσπάθησα έκανα τα βήματα σύμφωνα με τις οδηγίες πάτησα και το start/resume simulation φαίνεται οκώδικας να τρέχει αλλά το ρομποτάκι δεν κινείται. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει.

In reply to Βασιλική Κολούτσου

Απάντ: Παιχνίδι με χρώματα

by ΕΛΕΝΗ ΣΟΥΦΛΕΡΗ -

Καλησπέρα. Εγώ εχθές το έκανα. Πριν μπω στο fossbot-sxhmata, είχα πατήσει να ξεκινήσει  το coppelia, μετά έφτιαξα τον κώδικα  στο  fossbot , επιλέγοντας τα βελάκια  και βάζοντας τα στην κενή πλευρά και πάτησα να ξεκινήσει το  fossbot. Μου το έτρεξε.--  κουνήθηκε.  Εύχομαι να την καταφέρεις. 

In reply to ΕΛΕΝΗ ΣΟΥΦΛΕΡΗ

Απάντ: Παιχνίδι με χρώματα

by Άννα Κορμά -
Δεν μπορώ να καταλάβω καθόλου τι πρέπει να κάνω. Ποιο είναι το κουμπι Επαναφορά που λέει; Πώς φαίνεται ο κώδικας; Μπορείς να στειλεις ενα στιγμιότυπο να καταλάβουμε;
In reply to Άννα Κορμά

Απάντ: Παιχνίδι με χρώματα

by ΕΛΕΝΗ ΣΟΥΦΛΕΡΗ -

https://drive.google.com/file/d/1xq1VmpRph9C50BGWDu20Oj61BRvp66rH/view?usp=share_link

δεν έχει βαθμολογηθεί η άσκησή μου, για να δω αν είναι σωστή, αλλά αυτή υπέβαλα

In reply to ΕΛΕΝΗ ΣΟΥΦΛΕΡΗ

Απάντ: Παιχνίδι με χρώματα

by Άννα Κορμά -
Ευαριστώ. Μακαρι να βγάλω άκρη. Κανω και Arduino αυτό το διάστημα και δεν έχω κανλενα πρόβλημα με τις εργασίες που είναι πολύ πιο δύσκολες. Εδώ δεν μπορώ να καταλάβω την λειτουργία του
In reply to Άννα Κορμά

Re: Απάντ: Παιχνίδι με χρώματα

by Μαρία Σταυγιανουδάκη -
Καλησπέρα, έχεις δίκαιο. Εγώ κάνω το Arduino Intermediate, πολύ πιο δύσκολο κ οι οδηγίες ξεκάθαρες. Κρίμα.
Κ σε μενα δεν κουνιέται τοπ ρομποτάκι όταν τρέχει η προσομοίωση.
In reply to Βασιλική Κολούτσου

Re: Παιχνίδι με χρώματα

by Κωνσταντίνα Θεοδώρου -
Aκριβώς το ιδιο προβλημα έχω κι εγω ....
In reply to Κωνσταντίνα Θεοδώρου

Απάντ: Re: Παιχνίδι με χρώματα

by Άννα Κορμά -
Λοιπόν εγώ έλυσα το πρόβλημα απεγκαταστώντας τα προγράμματα και εγκαθιστώντας τα από την αρχή, από τα λινκ που μας έστειλαν στο προτελευταίο μάθημα. Το μόνο που παρατήρησα ότι ενώ τώρα περπατάει κανονικά, στραβώνει κάπως στη διάρκεια της διαδρομής και δε μπόρεσα να το διορθώσω. Έτσι τα έβγαλα φωτό και τα έστειλα.
Attachment Καταγραφή 1.JPG
In reply to Άννα Κορμά

Απάντ: Re: Παιχνίδι με χρώματα

by ΕΥΘΑΛΙΑ ΜΠΑΚΗ -
Καλησπέρα!
Αν σταματήσετε να "τρέχετε" το πρόγραμμα στο Coppelia Edu από το "Stop simulation" και μετά πατήσετε πάλι το "Start/resume simulation", το Fossbot θα τοποθετηθεί στην αρχική του θέση,
In reply to Άννα Κορμά

Re: Απάντ: Re: Παιχνίδι με χρώματα

by Κωνσταντίνα Καραβούλια -
Kαλησπερα! Για να μην στραβώνει κατά τη διάρκεια της διαδρομής διπλα στο play κλικάρεις στο dynamics engine και επιλέγεις newton και προχωράει κανονικά. Τουλάχιστον σε εμένα λειτούργησε.
In reply to Κωνσταντίνα Καραβούλια

Re: Απάντ: Re: Παιχνίδι με χρώματα

by Κωνσταντίνα Θεοδώρου -
καλημέρα!απεγκατέστησα τα προγράμματα και εγκατέστησα το fossbot simulator απο το λινκ που ανέφερε η Θάλεια...όντως στραβώνει το ρομποτάκι ,τουλάχιστον κινείται τώρα...Το dynamics engine και το newton που ακριβώς είναι??Επίσης αυτή η επαναφορά δεν καταλαβαίνω που είναι....Απορίες άλλο τίποτα!
In reply to Κωνσταντίνα Καραβούλια

Απάντ: Re: Απάντ: Re: Παιχνίδι με χρώματα

by ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ ΣΚΟΥΤΕΡΗ -

το dynamics είναι από την αριστερή πλευρά του play. Το newton που βρίκεται;

In reply to ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ ΣΚΟΥΤΕΡΗ

Re: Απάντ: Re: Απάντ: Re: Παιχνίδι με χρώματα

by Κωνσταντίνα Καραβούλια -
Ενώ τώρα εχει την επιλογή Bullet 2.78 sto fossbot sxhmata κλικάρεις στο μαύρο βελάκι και επιλέγεις το newton.
In reply to Κωνσταντίνα Καραβούλια

Re: Απάντ: Re: Παιχνίδι με χρώματα

by Άννα Κορμά -
Ευχαριστούμε είχες δίκιο. Απλώς πού είναι όλες αυτές οι οδηγίες; Μήπως οι επιμορφωτές πρέπει να ξαναδούν λίγο το υλικό για να είναι πιο σαφές;
In reply to Βασιλική Κολούτσου

Απάντ: Παιχνίδι με χρώματα

by Αικατερίνη Καμπουράκη -
Γειά σας, ελπίζω να βρεθεί λύση διότι αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα...
In reply to Βασιλική Κολούτσου

Απάντ: Παιχνίδι με χρώματα

by ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΜΙΛΟΥΛΗ -
Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ...
In reply to ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΜΙΛΟΥΛΗ

Re: Απάντ: Παιχνίδι με χρώματα

by Μαρίνα Τέρση -
Καλησπέρα. Περιμένω να κουνηθεί το ρομπότ από την αφετηρία προς το κίτρινο τρίγωνο πάνω από 30 λεπτά και ακόμη περιμένω. Τι φταίει? Ο αργός υπολογιστής? Όλα έγιναν σύμφωνα με τις οδηγίες.
In reply to Βασιλική Κολούτσου

Απάντ: Παιχνίδι με χρώματα

by ΕΥΘΑΛΙΑ ΜΠΑΚΗ -
Καλησπέρα!
Αντιμετώπιζα το ίδιο πρόβλημα.. Έκανα απεγκατάσταση των προγραμμάτων Coppelia Edu και Fossbot Simulator και δούλεψε μια χαρά!
Η λύση βρίσκεται στην σελίδα με τίτλο "Εγκατάσταση των απαραίτητων λογισμικών" και ειδικότερα στην ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ.
Όσον αφορά το Fossbot Simulator το κατεβάζετε από αυτό τον σύνδεσμο https://github.com/chronis10/fossbot_simulator/releases/download/v0.4-beta/fossbot_simulator_0_4.exe που βρίσκεται στις ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ.
In reply to ΕΥΘΑΛΙΑ ΜΠΑΚΗ

Re: Απάντ: Παιχνίδι με χρώματα

by Αικατερίνη Γουναρά -
Καλησπέρα. απεγκατέστησα το πρόγραμμα....κουνιέται το ρομποτάκι αλλά πάει όπου θέλει...στο τρίτο βήμα στρίβει μόνο του αριστερά...προσπάθησα πολλές φορές ακόμα και σπάζοντας τα βήματα...τι κάνω λαθος;
In reply to Βασιλική Κολούτσου

Re: Παιχνίδι με χρώματα

by Γεωργία Σακελλαροπούλου -
καλησπέρα σε όλους .Νομίζω ότι το βασικό είναι με το που θα ανοίξουμε το coppelia σχήματα να πατήσουμε το start (είναι το κουμπάκι σαν το play πάνω )και μετά να φτιάξουμε τον κώδικα στο fossbot.Εγώ αφού προσπάθησα πολύ έτσι τα κατάφερα.Το λέει και μέσα στις οδηγίες αλλά δεν είναι πολύ ξεκάθαρο.
In reply to Γεωργία Σακελλαροπούλου

Re: Παιχνίδι με χρώματα

by Αναστασία Παπατζιάμου -
Εγώ τα έκανα σύμφωνα με τις οδηγίες, αλλά δεν κουνιέται το ρομποτάκι. Και είχα κατεβάσει από την αρχή τα σωστά προγράμματα, δεν ξέρω τι κάνω λάθος.
In reply to Αναστασία Παπατζιάμου

Re: Παιχνίδι με χρώματα

by Αναστασία Παπατζιάμου -
Μήπως μπορεί να μας βοηθήσει η επιμορφώτρια; Μόνοι μας δεν μπορούμε να βγάλουμε άκρη
In reply to Αναστασία Παπατζιάμου

Re: Παιχνίδι με χρώματα

by Μαρίνα Τέρση -
εγώ άλλαξα και υπολογιστή, αλλά τίποτα.
Φαίνεται σαν να μην συνδέεται το FOOSBOTSIMULATOR με το Coppelia. Το ένα λέει τρεχει με επιτυχια και το άλλο απλά αλλαζει αριθμούς που αναβοσβήνουν χωρίς να κινείται το ρομπότ. Το θέμα δεν ειναι να παραδοθεί η εργασία. Το θεμα είναι να επιμορφωθούμε σωστά. Ευχαριστώ για την υποστήριξη που προσφέρουν όλοι μέσω του forum, ωστόσο απαιτείται περισσότερη βοήθεια.
In reply to Μαρίνα Τέρση

Απάντ: Re: Παιχνίδι με χρώματα

by , Ελευθερία Μαρίνη -
Εγκατέστησε αυτό https://github.com/chronis10/fossbot_simulator/releases/download/v0.4-beta/fossbot_simulator_0_4.exe. Είναι εγκατάσταση του Fossbot. Μετά άνοιξε τη σκηνή του Coppelia. Πάτα το play. Άνοιξε μετά, όχι πριν, το fossbot. Γράψε τον κωδικό που θες και μετά πάτα από εκεί play. Θα τρέξει σίγουρα το πρόγραμμα.
In reply to Μαρίνα Τέρση

Re: Παιχνίδι με χρώματα

by Στυλιανή Μακρή -

όταν τρέχουν οι αριθμοι  κάνεις με το ποντίκι σου zoom out  με τη ροδέλα και εμφανίζεται η πίστα στο μέγεθος που θέλεις.

In reply to Βασιλική Κολούτσου

Απάντ: Παιχνίδι με χρώματα

by ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΜΙΛΟΥΛΗ -
Απεγκατέστησα το Fossbot Simulator και το ξαναεγκατέστησα από τη σελίδα "Εγκατάσταση των απαραίτητων λογισμικών" και ειδικότερα από τον σύνδεσμο ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ. Αριστερά από το play, από το βελάκι επέλεξα Newton.Όλα δούλεψαν κανονικά. Να'ναι καλά τα κορίτσια που πειραματίστηκαν και βοήθησαν. Ευχαριστώ πολύ!
In reply to ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΜΙΛΟΥΛΗ

Re: Απάντ: Παιχνίδι με χρώματα

by Καλλιόπη Ροδάτου -
Ακολουθώντας τις εύστοχες παρατηρήσεις των μελών της ομάδας έκανα και τις δυο ασκήσεις.
Η παρατήρηση της κυρίας Ανθής Ζήση για τις ρυθμίσεις των εργασιών είναι εύστοχη.
Σας ευχαριστώ πολύ!!
In reply to Καλλιόπη Ροδάτου

Re: Απάντ: Παιχνίδι με χρώματα

by Στυλιανή Μακρή -
Καλησπέρα. Και με την επιλογή Newton το Fossbot σε μένα ήταν "7 σε παίρνει αρίστερά μην το ζορίζεις".
Αλήθεια ξέρει κάποιος να πει γιατί έχει δύο φορές το βελάκι ευθεία.
Επίσης στην άσκηση με τον κόκκινο κύκλο με τίποτα, ΜΑ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ δεν γινόταν να εκτελεστεί η εντολή ευθεία 3 φορές και ξεξία . Το δεξιά το έκανε αριστερά.
In reply to Στυλιανή Μακρή

Re: Απάντ: Παιχνίδι με χρώματα

by Καλλιόπη Ροδάτου -
Τοποθέτησε σωστά τα βελάκια.
Βελάκι -Δεξιά στροφη-Βελακι
Βελάκι
Βελακι
fossbot
Με αυτή την διάταξη τοποθέτησα τα βελάκια για να εκτελέσει σωστά τη διαδρομή το ρομπότ  και την υπέβαλα για βαθμολόγηση.
Καλή επιτυχία!