Πρόβλημα με την προσομοίωση

Πρόβλημα με την προσομοίωση

by Δέσποινα Καραγιαννίδου -
Number of replies: 50

Πατάω το play στον coppelia, πατάω το πράσινο κουμπί στο fossbot, εμφανίζεται το μήνυμα "ο κώδικας τρέχει με επιτυχία" αλλά το fossbot δεν κουνιέται. Το έχω προγραμματίσει να πηγαίνει μπροστά-πίσω αλλάζοντας χρώμα το φωτάκι. Τι μπορεί να κάνω λάθος;

In reply to Δέσποινα Καραγιαννίδου

Απάντ: Πρόβλημα με την προσομοίωση

by ΗΛΙΑΣ ΜΑΡΓΑΡΙΤΙΔΗΣ -
Παρακαλώ πολύ αν μπορείτε προσέξτε αν υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο μήνυμα στο παράθυρο της γραμμής εντολών με τίτλο "Fossbot Simulator". Έχω σκοπό να απευθύνω ερώτημα για τεχνικά ζητήματα με τον προσομοιωτή προς τους υπεύθυνους. Έχω γράψει σχετικά και στο θέμα του κου Καβούνη.
In reply to ΗΛΙΑΣ ΜΑΡΓΑΡΙΤΙΔΗΣ

Απάντ: Πρόβλημα με την προσομοίωση

by Δέσποινα Καραγιαννίδου -
Θα το δω αύριο. Η αλήθεια είναι ότι στην εγκατάσταση του fossbot simulator μου εμφάνιζε μήνυμα για κακόβουλο λογισμικό. Επίσης στο βίντεο δείχνει ότι εμφανίζει παράθυρο για την εγκατάσταση της python ενώ σε εμένα δεν εμφάνισε κάτι τέτοιο. Την εγκατέστησα μετά μήπως και δουλέψει αλλά τίποτα. Σε αυτό το παράθυρο εμφανίζει κάποια κόκκινα γράμματα. Υπάρχει δυνατότητα να το στείλω κάπου σε φωτογραφία;
In reply to ΗΛΙΑΣ ΜΑΡΓΑΡΙΤΙΔΗΣ

Re: Απάντ: Πρόβλημα με την προσομοίωση

by ΣΤΕΛΛΑ ΑΝΝΑ ΚΟΛΥΜΕΝΟΥ -
Και εγώ έχω θέμα με τον προσομοιωτή . Στη γραμμή εντολών γράφει:
Websocket transport not available . Install simple websocket for improved performance .
Service Flash app "app"
Debug mode off
Warning: this is a development server. Do not use it in a production deployment. Use a production WSGI server instead.
Running on all adresses (0.0.0.0)
running on http://...........
running on http://..........
CTRL+C to quit
In reply to ΣΤΕΛΛΑ ΑΝΝΑ ΚΟΛΥΜΕΝΟΥ

Απάντ: Re: Απάντ: Πρόβλημα με την προσομοίωση

by Δέσποινα Καραγιαννίδου -
Κ. Μαργαριτίδη Σας έστειλα email με φωτογραφίες από τη γραμμή εντολών. Από ότι είδα γράφει ακριβώς τα ίδια με την κ. Στέλλα Άννα Κολυμένου. Σας ευχαριστώ!
In reply to ΣΤΕΛΛΑ ΑΝΝΑ ΚΟΛΥΜΕΝΟΥ

Re: Απάντ: Πρόβλημα με την προσομοίωση

by Χρήστος Χρόνης -
Καλησπέρα, αυτό το μνμ είναι φυσιολογικό. Από εκεί και πέρα σας ανοίγει κάποιο παράθυρο στο Chrome ή στον Firefox; Αν όχι δοκιμάστε να ανοίξετε ένα παράθυρο στον Chrome ή στον Firefox και να πάτε στην http://127.0.0.1:8080 χωρίς να κλείσετε το παράθυρο της γραμμής εντολών. Δοκιμάστε τα παραπάνω και πείτε μου;
In reply to Χρήστος Χρόνης

Απάντ: Re: Απάντ: Πρόβλημα με την προσομοίωση

by Δέσποινα Καραγιαννίδου -
Μου ανοίγει παράθυρο με το προγραμματιστικό περιβάλλον. Οταν εκτελώ προγραμμα γραφει οτι τρεχει με επιτυχια αλλα στο coppelia δεν κουνιέται το fossbot. Εννοείται οτι παταω play.
In reply to Χρήστος Χρόνης

Re: Απάντ: Πρόβλημα με την προσομοίωση

by ΣΤΕΛΛΑ ΑΝΝΑ ΚΟΛΥΜΕΝΟΥ -
Καλησπέρα. Μου ανοίγει μέσω Chrome μία Home page της ΕΛ/ΛΑΚ με τη διεύθυνση http://127.0.0.1:8080. Αυτό έπρεπε να γίνει; Δεν ήξερα ότι ο προσομοιωτής ανοίγει με chrome.
In reply to ΣΤΕΛΛΑ ΑΝΝΑ ΚΟΛΥΜΕΝΟΥ

Re: Απάντ: Πρόβλημα με την προσομοίωση

by Χρήστος Χρόνης -
Το σύστημα αποτελείται από δύο στοιχεία.
1) Το παράθυρο που τρέχει στον Chrome και αφορά όλο το περιβάλλον προγραμματισμού και εκπαιδευτικών σεναρίων
2) Το Coppelia που είναι ένα πρόγραμμα προσομοίωσης και δείχνει το ρομπότ.
Πρακτικά γράφεις τα σενάρια και προγραμματίζεις το ρομπότ στο Chrome και όταν εκτελείς το πρόγραμμα βλέπεις να κινείται το ρομπότ στο πρόγραμμα προσομοίωσης (Coppelia).
Η όλη διαδικασία γίνεται έτσι γιατί παράλληλα αναπτύσσονται φυσικά ρομπότ. Οπότε όταν στα χέρια σας θα έχετε φυσικά ρομπότ οτιδήποτε γράφετε στο πρόγραμμα που τρέχει στον Chrome θα τρέχει στο φυσικό ρομπότ (πρακτικά αντικαθίσταται το Coppelia με το ρομπότ).

Αν ακολουθώντας όλα τα βήματα που σας έχουν δείξει και πατώντας εκτέλεση, βλέπετε το ρομπότ να μην κουνιέται τότε ακολουθήστε τις οδηγίες που έγραψα παρακάτω.
In reply to Χρήστος Χρόνης

Απάντ: Re: Απάντ: Πρόβλημα με την προσομοίωση

by ΧΡΗΣΤΟΣ ΧΑΤΖΗΙΩΑΝΝΟΥ -
Καλησπέρα σας, έχω και εγώ πρόβλημα με την προσομοίωση δεν εμφανίζεται το ρομποτάκι στο coppelia.
In reply to ΧΡΗΣΤΟΣ ΧΑΤΖΗΙΩΑΝΝΟΥ

Απάντ: Re: Απάντ: Πρόβλημα με την προσομοίωση

by ΗΛΙΑΣ ΜΑΡΓΑΡΙΤΙΔΗΣ -
Έχετε ανοίξει το κατάλληλο αρχείο; Mε το άνοιγμα του προγράμματος coppelia δεν θα εμφανίζεται το ρομποτάκι, αλλά θα πρέπει να ανοίξετε την κατάλληλη σκηνή που περιέχει και το fossbot.
In reply to Χρήστος Χρόνης

Re: Απάντ: Πρόβλημα με την προσομοίωση

by ΣΤΕΛΛΑ ΑΝΝΑ ΚΟΛΥΜΕΝΟΥ -
Εγώ δεν βλέπω κανένα ρομποτ στο coppelia. Επίσης δεν έχω ξαναδουλέψει σε παρόμοια περιβάλλοντα και δεν ξέρω πως να τα χρησιμοποιήσω. Μήπως θα μπορούσατε να μας στείλετε ένα βιντεάκι όπου θα βλέπαμε και εμείς πως θα συγχρονιστούν τα 2 περιβάλλοντα; Με τόσα πολλά μηνύματα πλέον δεν μπορώ να βγάλω άκρη.
In reply to ΣΤΕΛΛΑ ΑΝΝΑ ΚΟΛΥΜΕΝΟΥ

Απάντ: Re: Απάντ: Πρόβλημα με την προσομοίωση

by ΗΛΙΑΣ ΜΑΡΓΑΡΙΤΙΔΗΣ -
Δημιούργησα ένα μικρό βίντεο για το πως λειτουργούν οι δύο εφαρμογές, εφόσον έχουν εγκατασταθεί σωστά βέβαια. Ελπίζω να σας βοηθήσει:

In reply to ΗΛΙΑΣ ΜΑΡΓΑΡΙΤΙΔΗΣ

Re: Απάντ: Re: Απάντ: Πρόβλημα με την προσομοίωση

by ΣΤΕΛΛΑ ΑΝΝΑ ΚΟΛΥΜΕΝΟΥ -
Ευχαριστούμε πολύ για το βίντεο πολύ κατατοπιστικό. Τα δοκίμασα όλα και λειτουργούν μια χαρά.
In reply to ΣΤΕΛΛΑ ΑΝΝΑ ΚΟΛΥΜΕΝΟΥ

Re: Απάντ: Πρόβλημα με την προσομοίωση

by Ελένη Μυρωνίδου -

Κι γω έχω το ιδιο θέμα με τη συνάδελφο. Διαβάζω ένα σωρό μνμ που δεν καταλαβαίνω! Δε βλέπω κάποιο ρομποτάκι και ειλικρινά δεν ξέρω που θα έπρεπε να το ψάξω! 

In reply to Ελένη Μυρωνίδου

Απάντ: Re: Απάντ: Πρόβλημα με την προσομοίωση

by ΗΛΙΑΣ ΜΑΡΓΑΡΙΤΙΔΗΣ -
Δείτε το βίντεο που ανέβασα μήπως σας βοηθήσει.
In reply to ΗΛΙΑΣ ΜΑΡΓΑΡΙΤΙΔΗΣ

Απάντ: Πρόβλημα με την προσομοίωση

by Anastasia Tsitouroudi -
Καλησπέρα εμένα μου εμφάνισε μήνυμα ότι κρασαρε το πρόγραμμα και αν θέλω να το ανακτήσω.εχω κάνει όλα τα βήματα εγκατέστησα τη νέα έκδοση γράφει ότι ο κώδικας τρέχει με επιτυχία αλλά στην προσομοίωση τιποτα
In reply to Anastasia Tsitouroudi

Re: Απάντ: Πρόβλημα με την προσομοίωση

by ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ ΓΚΟΛΤΣΙΟΥ -
Καλησπέρα, χρόνια πολλά!
Μου έβγαζε το ίδιο μήνυμα.
Δοκίμασα απεγκατάσταση και ξανά εγκατάσταση και δούλεψε.
Καλή επιτυχία!
In reply to ΗΛΙΑΣ ΜΑΡΓΑΡΙΤΙΔΗΣ

Απάντ: Πρόβλημα με την προσομοίωση

by Ανθούλα Ζήση -
Το ίδιο πρόβλημα με τον προσομειωτή έχω κι εγώ! Θα απεγκαταστήσω την εφαρμογή και θα την εγκαταστήσω εκ νέου. Αναρωτιέμαι, όμως, σε σας τα αρχεία, στα οποία λέει ότι κώδικας δουλεύει με επιτυχία, αν τα ανεβάσετε στο fossbot simulator, σε σας δουλεύουν κανονικά;
Έχει κάποιες συγκεκριμένες προδιαγραφές το λογισμικό, οι οποίες δεν είναι συμβατές με όλους τους υπολογιστές και έχουμε τόσοι πολλοί επιμορφούμενοι το ίδιο πρόβλημα; Προσωπικά δουλεύω με Windows 11, 64 bit.
Σας ευχαριστούμε εκ των προτέρων για τη βοήθεια!
Καλές γιορτές!
In reply to Δέσποινα Καραγιαννίδου

Re: Πρόβλημα με την προσομοίωση

by Χρήστος Χρόνης -
Καλησπέρα, παρατηρήθηκε ότι σε ορισμένες περιπτώσεις κατά την εγκατάσταση δεν ολοκληρώνεται η εγκατάσταση ενός πακέτου που είναι απαραίτητο για την επικοινωνία του Blockly και του Coppelia.
Για να λυθεί το πρόβλημα:
1) Ανοίξτε ένα παράθυρο γραμμής εντολών και πληκτρολογήστε: python -m pip install --upgrade pip και Enter
2) Όταν ολοκληρωθεί πατήστε: pip install git+https://github.com/chronis10/fossbot_source.git --install-option="--platform=sim" και Enter
Δοκιμάστε ξανά για να δείτε αν όλα λειτουργούν.
Εναλλακτικά δοκιμάστε να κάνετε απεγκατάσταση και εκ νέου εγκατάσταση μόνο του FossBot (όχι του Coppelia).
Προτείνεται η πρώτη μέθοδος.

Παράλληλα καταβάλουμε κάθε προσπάθεια να επιλύσουμε οποιοδήποτε πρόβλημα προκύψει άμεσα και ζητάμε την κατανόηση σας καθώς το πρόγραμμα κατασκευάστηκε αποκλειστικά για των κύκλο μαθημάτων που συμμετέχετε και για πρώτη φορά δοκιμάζετε σε τόσο μεγάλο πλήθος χρηστών οπότε κάθε παρατήρηση ή υπόδειξη είναι πολύτιμη ώστε να προχωρήσουμε σε βελτιώσεις.
In reply to Χρήστος Χρόνης

Απάντ: Re: Πρόβλημα με την προσομοίωση

by ΗΛΙΑΣ ΜΑΡΓΑΡΙΤΙΔΗΣ -
Ευχαριστούμε για τις διευκρινίσεις. Από ότι κατάλαβα όλοι το ίδιο πρόβλημα έχουμε. Θα δοκιμάσω την λύση που μας προτείνατε
In reply to ΗΛΙΑΣ ΜΑΡΓΑΡΙΤΙΔΗΣ

Απάντ: Re: Πρόβλημα με την προσομοίωση

by Δέσποινα Καραγιαννίδου -
Εγώ μόλις έκανα αυτά που προτείνετε αλλά το πρόβλημα παραμένει. Πληκτρολόγησα τα παραπάνω στη γραμμή εντολών. Μετά άνοιξα το coppelia και το fossbot. To προγραμματιστικό περιβάλλον ανοίγει με edge. Έκανα αντιγραφή http://127.0.0.1:8080 στο chrome άνοιξε αλλά το ρομποτάκι στο coppelia δεν κουνιέται.
In reply to Δέσποινα Καραγιαννίδου

Re: Απάντ: Re: Πρόβλημα με την προσομοίωση

by Κωνσταντία Πολύζου -
Κι εγώ έκανα ξανά την εγκατάσταση από την αναθεωρημένη έκδοση, έκανα και αυτά που προτείνει ο κος Χρόνης στη γραμμή εντολών, αλλά τίποτα. Το ρομποτάκι δεν κουνιέται. Εσείς βρήκατε λύση;
In reply to Κωνσταντία Πολύζου

Re: Απάντ: Re: Πρόβλημα με την προσομοίωση

by ΝΙΚΟΛΕΤΤΑ ΛΑΛΑΚΟΥ -
Και εγώ κατέβασα την νέα έκδοση και ξαναέκανα εγκατάσταση αλλά το ρομποτάκι δεν κουνιέται..
In reply to ΝΙΚΟΛΕΤΤΑ ΛΑΛΑΚΟΥ

Απάντ: Re: Απάντ: Re: Πρόβλημα με την προσομοίωση

by ΗΛΙΑΣ ΜΑΡΓΑΡΙΤΙΔΗΣ -
Έχετε κάνει ξανά εγκατάσταση την εφαρμογή, ακολουθήσατε τα βήματα με την σωστή σειρά για την χρήση των εφαρμογών και όταν εκτελείτε κάποιο πρόγραμμα δεν ανταποκρίνεται το ρομπότ; στην οθόνη της γραμμής εντολών του Fossbot Simulator, εμφανίζεται κάποιο μήνυμα σφάλματος; ρωτάω, γιατί κάτι τέτοιο θα βοηθούσε τον κο Χρόνη να καταλάβει που οφείλεται το πρόβλημα και αν μπορεί να το διορθώσει.
In reply to ΗΛΙΑΣ ΜΑΡΓΑΡΙΤΙΔΗΣ

Re: Απάντ: Re: Απάντ: Re: Πρόβλημα με την προσομοίωση

by ΝΙΚΟΛΕΤΤΑ ΛΑΛΑΚΟΥ -


Σας στέλνω το μήνυμα λάθους που εμφανίζεται όταν πατάω εκτέλεση στον κώδικα του fossbot

Fossbot Error Message

In reply to ΗΛΙΑΣ ΜΑΡΓΑΡΙΤΙΔΗΣ

Απάντ: Re: Πρόβλημα με την προσομοίωση

by ΧΡΗΣΤΟΣ ΧΑΤΖΗΙΩΑΝΝΟΥ -
Ευχαριστούμε πολύ για τις διευκρινήσεις! Όλα καλά!
In reply to ΧΡΗΣΤΟΣ ΧΑΤΖΗΙΩΑΝΝΟΥ

Απάντ: Re: Πρόβλημα με την προσομοίωση

by ΕΛΕΝΗ ΣΟΥΦΛΕΡΗ -
Και εγώ επιτέλους τα κατάφερα.
In reply to Χρήστος Χρόνης

Απάντ: Re: Πρόβλημα με την προσομοίωση

by ΕΛΕΝΗ ΣΟΥΦΛΕΡΗ -
Και σε εμένα δεν κουνιέται, ενώ εμφανίζεται μου βγάζει selected objects και από κάτω μία λίστα, τι μπορώ να κάνω
In reply to ΕΛΕΝΗ ΣΟΥΦΛΕΡΗ

Απάντ: Re: Πρόβλημα με την προσομοίωση

by ΗΛΙΑΣ ΜΑΡΓΑΡΙΤΙΔΗΣ -
Αν παρακολουθήσατε όλη τη συζήτηση, αρχικά υπήρχε κάποιο πρόβλημα με τον Fossbot Simulator, το οποίο ο κος Χρόνος το έλυσε, "ανεβάζοντας" καινούρια διορθωμένη έκδοση της εφαρμογής, προχθές. Αν είχατε "κατεβάσει" και εγκαταστήσει την εφαρμογή πριν την διόρθωση, ίσως θα έπρεπε να δοκιμάσετε να κατεβάσετε και πάλι την εφαρμογή και να την εγκαταστήσατε. Αν το πρόβλημα επιμένει θα πρέπει πάλι να απευθυνθούμε στον κο Χρόνη.
In reply to ΗΛΙΑΣ ΜΑΡΓΑΡΙΤΙΔΗΣ

Re: Απάντ: Re: Πρόβλημα με την προσομοίωση

by ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΠΟΥΤΕΤΣΙΟΥ -
Καλησπέρα σας. Που ακριβώς έχει ανέβει η διορθωμένη έκδοση;
In reply to ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΠΟΥΤΕΤΣΙΟΥ

Απάντ: Re: Απάντ: Re: Πρόβλημα με την προσομοίωση

by ΗΛΙΑΣ ΜΑΡΓΑΡΙΤΙΔΗΣ -
Προφανώς αντικατέστησε την προηγούμενη έκδοση. Δηλαδή από εκεί που κατεβάσατε την αρχική έκδοση, πλέον υπάρχει η διορθωμένη. Αν κατάλαβα καλά αυτό είπε ο κος Χρόνης. Παραθέτω τον σύνδεσμο:
https://github.com/chronis10/fossbot_simulator/releases/download/v0.4-beta/fossbot_simulator_0_4.exe
In reply to ΗΛΙΑΣ ΜΑΡΓΑΡΙΤΙΔΗΣ

Απάντ: Re: Απάντ: Re: Πρόβλημα με την προσομοίωση

by ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΟΥ -
Καλή Χρονιά ! Δυστυχώς δοκίμασα ο,τι προτείνεται στο forum  αλλά το fossbot  δεν κινείται.... μου εμφανίζεται το παρακάτω μήνυμαμήνυμα 
In reply to Χρήστος Χρόνης

Απάντ: Re: Πρόβλημα με την προσομοίωση

by ΕΛΕΝΗ ΣΟΥΦΛΕΡΗ -
έκανα σήμερα πάλι απεγκατάσταση και εγκατάσταση, είδα το δικό σας βίντεο και τα υπόλοιπα, παλεύω τόσες μέρες αλλά το ρομποτάκι δεν κινείται, τι άλλο μπορώ να κάνω
In reply to ΕΛΕΝΗ ΣΟΥΦΛΕΡΗ

Απάντ: Re: Πρόβλημα με την προσομοίωση

by ΗΛΙΑΣ ΜΑΡΓΑΡΙΤΙΔΗΣ -
Κάνατε εγκατάσταση με τα ίδια αρχεία που χρησιμοποιήσατε και την πρώτη φορά ή κατεβάσατε τον νέο Fossbot_simulator; Δεν αρκεί να κάνουμε ξανά εγκατάσταση, αλλά να κατεβάσουμε την διόρθωση που έβαλε ο κος Χρόνος στο αποθετήριο.
In reply to ΗΛΙΑΣ ΜΑΡΓΑΡΙΤΙΔΗΣ

Απάντ: Re: Πρόβλημα με την προσομοίωση

by ΕΛΕΝΗ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ -
https://github.com/chronis10/fossbot_simulator/releases/download/v0.4-beta/fossbot_simulator_0_4.exe
Με τη διορθωμένη έκδοση το ρομποτάκι κινείται κανονικά!
Ευχαριστούμε!!!
In reply to ΗΛΙΑΣ ΜΑΡΓΑΡΙΤΙΔΗΣ

Re: Απάντ: Re: Πρόβλημα με την προσομοίωση

by ΜΕΛΠΟΜΕΝΗ ΚΙΖΙΡΙΔΟΥ -
Εκανα τις αλλαγές από το command line δε δούλεψε. Κατέβασα τη διόρθωση με το σύνδεσμο που προτείνετε ( τα windows βγάζουν μήνυμα να μην προχωρήσεις στην εγκατάσταση) προχώρησα στην εγκατάσταση, αλλά το ρομποτάκι αρνείται να κινηθεί.
In reply to Χρήστος Χρόνης

Απάντ: Re: Πρόβλημα με την προσομοίωση

by ΜΕΛΠΟΜΕΝΗ ΚΙΖΙΡΙΔΟΥ -
Εκανα ό,τι προτάθηκε ανεπιτυχώς
Δεν ξέρω αν αυτό βοηθάει ..... είναι από το Fossbot simulator
1" 200 -
pygame 2.1.2 (SDL 2.0.18, Python 3.8.1)
Hello from the pygame community. https://www.pygame.org/contribute.html
----------------------------------------------------
The remoteApi library could not be loaded. Make sure
it is located in the same folder as "sim.py", or
appropriately adjust the file "sim.py"
----------------------------------------------------

Traceback (most recent call last):
File "C:\Users\user\AppData\Local\Programs\FossBot Simulator\data\projects\3/3.py", line 8, in from fossbot_lib.coppeliasim_robot.fossbot import FossBot as SimuFossBot
File "C:\Users\user\AppData\Local\Programs\Python\Python38-32\lib\site-packages\fossbot_lib\coppeliasim_robot\fossbot.py", line 10, in from fossbot_lib.coppeliasim_robot import control
File "C:\Users\user\AppData\Local\Programs\Python\Python38-32\lib\site-packages\fossbot_lib\coppeliasim_robot\control.py", line 10, in from fossbot_lib.coppeliasim_robot import sim
File "C:\Users\user\AppData\Local\Programs\Python\Python38-32\lib\site-packages\fossbot_lib\coppeliasim_robot\sim.py", line 31, in c_GetJointPosition = ct.CFUNCTYPE(ct.c_int32,ct.c_int32, ct.c_int32, ct.POINTER(ct.c_float), ct.c_int32)(("simxGetJointPosition", libsimx))
AttributeError: 'NoneType' object has no attribute '_handle'
127.0.0.1 - - [18/Dec/2022 23:19:07] "GET /socket.io/?EIO=4&transport=polling&t=OKd6d07&sid=cGRp2AJT_NIRgc64AAAM HTTP/1.1" 200 -
In reply to Χρήστος Χρόνης

Re: Πρόβλημα με την προσομοίωση

by ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΚΑΡΑΚΑΣΙΔΗΣ -
1) Ανοίξτε ένα παράθυρο γραμμής εντολών και πληκτρολογήστε: python -m pip install --upgrade pip και Enter
2) Όταν ολοκληρωθεί πατήστε: pip install git+https://github.com/chronis10/fossbot_source.git --install-option="--platform=sim" και Enter

Ενώ το 1 εκτελέστηκε κανονικά, στο δεύτερο μου έβγαλε μηνυμα 'pip' is not recognized as an internal or external command, operable program or batch file
Τι κάνω;
In reply to Χρήστος Χρόνης

Απάντ: Re: Πρόβλημα με την προσομοίωση

by Ηλίας Οικονομάκος -
Χρόνια Πολλά
Εγκατέστησα την τελευταία έκδοση του Fossbot Sim δηλαδή την 0.4 σε win11 με python 3.8.3
ΔΕΝ θέλει να κινηθεί το fossbot σύμφωνα με το βίντεο που στείλατε 13/12/2022 - 21:06 (
Επίσης:
error at  Monday 26/12/2022 - 18:50
In reply to Ηλίας Οικονομάκος

Re: Απάντ: Re: Πρόβλημα με την προσομοίωση

by ΦΩΤΕΙΝΗ ΒΑΡΔΑΚΑ -
Χρόνια Πολλά!!
Ακριβώς το ίδιο μήνυμα μου πετάει κι εμένα και το ρομποτάκι δυστυχώς δεν κουνιέται...
Attachment command-prompt.jpg
In reply to ΦΩΤΕΙΝΗ ΒΑΡΔΑΚΑ

Re: Απάντ: Re: Πρόβλημα με την προσομοίωση

by Sofoklis Kleovoulou -
Καλησπερα και χρονια πολλα. Εχω και εγω το ιδιο προβλημα με την ασκηση. κανω ολα τα βηματα αλλα δυστυχως το ρομποτοκι δεν λειτουργει. εχω εγκαταστασει και την ανανεωμενη εκδοση. Παρατηρησα ομως το εξης. οταν πατω να ξεκινησει το scene fossbot lite δεν βγαζει το κουτακι fossbot GUI οπως δειχνει το εκπαιδευτικο βιντεο αλλα κα ιστα αλλα scenes που εχετε αναρτησει...Επισης στο fussbot simulator παρατηρω ενα περιεργο μηνυμα. σας τα παραθετω

Attachment δεν τ οβγαζει 2.jpg
Attachment δεν το βγαζει.jpg
In reply to ΦΩΤΕΙΝΗ ΒΑΡΔΑΚΑ

Re: Απάντ: Re: Πρόβλημα με την προσομοίωση

by ΦΩΤΕΙΝΗ ΒΑΡΔΑΚΑ -
Τελικά δούλεψε, το ρομποτάκι κινήθηκε!
Έκανα απεγκατάσταση και ξανά εγκατάσταση την νέα έκδοση
https://github.com/chronis10/fossbot_simulator/releases/download/v0.4-beta/fossbot_simulator_0_4.exe
Επίσης έτρεξα και στην γραμμή εντολών
pip install fossbot-lib
In reply to ΦΩΤΕΙΝΗ ΒΑΡΔΑΚΑ

Re: Απάντ: Re: Πρόβλημα με την προσομοίωση

by ΜΑΡΙΟΣ ΔΑΓΚΛΗΣ -
Φωτεινή πολύ καλή συμβουλή να τρέξουμε το pip install fossbot-lib, έτρεξα αυτό και τελικά κουνήθηκε το ρομποτάκι!!!!
In reply to Δέσποινα Καραγιαννίδου

Re: Πρόβλημα με την προσομοίωση

by Παρασκευή Νταλαούτη -
το ιδιο προβλημα εχω.λεέι για wsji server.
In reply to Παρασκευή Νταλαούτη

Απάντ: Re: Πρόβλημα με την προσομοίωση

by Αθανασία Κανατούλα -
Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Χρησιμοποιώντας το σύνδεσμο  https://github.com/chronis10/fossbot_simulator/releases/download/v0.4-beta/fossbot_simulator_0_4.exe   όλα λειτουργήσαν τέλεια. Χωρίς απεγκατάσταση ή κάτι άλλο. Καλή επιτυχία.
In reply to Αθανασία Κανατούλα

Απάντ: Re: Πρόβλημα με την προσομοίωση

by Anastasia Tsitouroudi -
Θα το δοκιμάσω και θα σας πω ευχαριστώ
In reply to Αθανασία Κανατούλα

Απάντ: Re: Πρόβλημα με την προσομοίωση

by Ανθούλα Ζήση -
Καλησπέρα και χρόνια πολλά, Νάσια μου!!
Πόσο δίκιο έχεις!! Το δοκίμασα μόλις και δουλεύει επιτέλους!!!!
Είσαι θεά!!
Στις οδηγίες έχουμε το simulator 0,3...
Χαρούμενες γιορτές!!!
In reply to Ανθούλα Ζήση

Απάντ: Re: Πρόβλημα με την προσομοίωση

by Άννα Φωνιαδάκη -
Καλησπέρα και χρόνια πολλά! Αδύνατον να κινηθεί το ρομποτάκι. Έχει μουλαρώσει!!! Απεγκατέστησα τα πάντα και ξανάστησα από την αρχή και το CoppeliaSim Edu και τη νέα έκδοση του FossBot Simulator. Όταν τρέχω τον προσομοιωτή εμφανίζεται το επόμενο μήνυμα. "Python was not found; run without arguments to install from the Microsoft Store, or disable this shortcut from Settings > Manage App Execution Aliases.". Προφανώς κάτι συμβαίνει με την εγκατάσταση της Python. Σημειωτέον πως η νέα έκδοση του FossBot Simulator δεν δείχνει να εγκαθιστά Python. Έχω απογοητευτεί... Help me please!!!
In reply to Άννα Φωνιαδάκη

Απάντ: Re: Πρόβλημα με την προσομοίωση

by ΗΛΙΑΣ ΜΑΡΓΑΡΙΤΙΔΗΣ -
Σε τέτοιες περιπτώσεις πάντα "δοκιμάζουμε" και επειδή παρόλο που μπορεί όλοι να έχουμε παρόμοιο ή και "ιδιο" υπολογιστικό σύστημα, στην ουσία κάθε υπολογιστής είναι ξεχωριστός, γιατί ο καθένας μας έχει τις δικές του ρυθμίσεις, άλλες εφαρμογές που έχουν εγκατασταθεί και μπορεί να επηρεάζουν με οποιονδήποτε τρόπο μια άλλη εφαρμογή. Επί του πρακτέου. Η προτροπή ανάμεσα στα άλλα αναφέρει να εγκαταστήσεις από το Microsoft Store την Python. Μπορεί πχ οι ρυθμίσεις στο λειτουργικό σου (δυστυχώς η Microsoft αλλάζει κάποιες σχετικές ρυθμίσεις, χωρίς να μας ρωτήσει στις διάφορες "αναβαθμίσεις" που κατά καιρούς γίνονται θέλοντας και μη στους υπολογιστές μας) να μην επιτρέπουν στο coppelia να εγκαταστήσει την Python, οπότε κάνε τον κόπου διέγραψε τα όλα, βάλε την Python από το Microsoft Store (δωρεάν είναι) και μετά κάνε εγκατάσταση τις εφαρμογές ξανά. Μπορεί να δουλέψει, μπορεί και όχι. Απλά το αναφέρω ότι και εγώ ως πληροφορικός πολλές φορές έτσι λύνω τα προβλήματα που μου εμφανίζονται. Προσπαθώ να καταλάβω από τα "συμφραζόμενα" τι θα μπορούσε να φταίει και δοκιμάζω τις λύσεις που πιστεύω ότι ίσως δουλέψουν. Ανάμεσα στα άλλα για να έρθουμε και στο θέμα του μαθήματος, αυτή είναι για μένα και η μεγαλύτερη δυσκολία του μαθήματος. Απρόβλεπτοι τεχνικοί παράγοντες μπορεί να σου τινάξουν στον αέρα το καλύτερα προετοιμασμένο μάθημα.